Kādas ir auto nomas priekšrocības, salīdzinot ar līzingu

Dalīties ar citiem:

Ilgtermiņa auto nomas pakalpojums gūst arvien lielāku popularitāti, jo tam ir vairākas priekšrocības salīdzinājumā ar ierastāko un pazīstamāko transportlīdzekļa operatīvo līzingu. Iepazīstināsim ar auto nomas priekšrocībām un nosacījumiem, kas jāņem vērā, izvēloties šo pakalpojumu.

Pamata atšķirības starp nomu un līzingu

Mūsdienu pasaulē grūti iztēloties biznesu vai ģimeni, kas spēj pilnvērtīgi darboties bez automašīnas izmantošanas. Tomēr ne vienmēr uzņēmējam vai privātpersonai ir brīvi līdzekļi spēkrata iegādei, tāpat dažādu iemeslu dēļ var nevēlēties vērsties bankā pēc auto kredīta vai arī vienkārša nevēlēšanās uzņemties rūpes par transportlīdzekli.  Šādā situācijā risinājums var būt auto līzinga vai ilgtermiņa auto nomas līgums. Plānojot izmantot automašīnu pagaidu lietošanā, jāzina, kāda ir līzinga atšķirība no auto nomas. Interesanti, ka pirmā auto nomas kompānija pasaulē dibināta ASV jau tālajā 1916. gadā.

Daudzi uzskata, ka auto nomas līgums un automašīnas noformēšana līzingā būtībā ir viens un tas pats. Taču tā nav taisnība, jo konkrētas atšķirības starp šiem dokumentiem pastāv.

Auto nomas līgums

Nomas līgums tiek noslēgts starp divām pusēm un paredz izmantot nomas auto, kas pieder otrai pusei, par noteiktu ikmēneša maksu (pilna servisa auto nomas gadījumā iekļaujot virkni iekļautu servisu). Daļa auto nomas kompāniju, arī pilna servisa auto nomas uzņēmums Mobire, pēc nomas līguma beigām piedāvā klientam darbības laikā izmantoto automašīnu iegādāties savā īpašumā vai izvēlēties jaunu automašīnu un pagarināt līgumu.

Pilna servisa nomas līgums tiek slēgts uz laiku no 12 līdz 60 mēnešiem, kuru laikā iznomātājs rūpējas par automašīnu. Atšķirībā no īstermiņa nomas – klients saņem pilnu servisa paku auto apkalpošanai, sākot no auto reģistrācijas CSDD un nodokļu samaksas, līdz pat sezonas riepu maiņai un palīdzību apdrošināšanas gadījumos. Vienvārdu sakot, auto tiek izmantots tikai braukšanai.

Auto līzinga līgums

Līzinga dokumentu parakstīšanā piedalās trīs puses – mašīnas pārdevējs, kura transportlīdzekli izpērk līzinga devējs, tieši pats līzinga devējs un līzinga ņēmējs. Par auto līzinga izmantošanu regulāri maksā ikmēneša atlīdzību kopā ar procentiem, bet pēc līguma termiņa beigām iegūst tiesības izpirkt mašīnu par tās atlikušo vērtību.

Parasti vienošanās tiek noslēgta šādi: uzņēmums, kurš vēlas ņemt automašīnu pagaidu lietošanā, vēršas līzinga kompānijā. Šī firma pēc saskaņošanas ar līzinga ņēmēju izvēlas automašīnu un izpērk to no pārdevēja, lai vēlāk iznomātu līzinga ņēmējam.

Operatīvais līzings parasti paredz termiņu, kas atbilst automašīnas lietderīgās lietošanas laikam, kas parasti nav ilgāks par pieciem gadiem. Atšķirībā no pilna servisa auto nomas, auto lietotājam pašam būs jārūpējas par automašīnas apkopēm un apkalpošanu.

Līdzīgais auto nomas un auto līzinga līgumos

Autolīzinga un nomas vienošanās galvenās līdzības ir šādas:

  • visa dokumenta derīguma termiņa laikā automobilis ir iznomātāja vai līzinga ņēmēja īpašums;
  • par transportlīdzekļa lietošanu nomnieki vai īrētāji veic ikmēneša maksājumus;
  • vienošanās tiek sastādītas rakstveidā un nepieciešami visu pušu paraksti.

Mobire gadījumā ir iespēja lietotājam izpirkt automašīnu nomas perioda beigās vai turpināt lietot jaunu transportlīdzekli ar visiem iekļautajiem servisiem. Vispārēji pēc nomas līguma termiņa izbeigšanās automobili jāatdod pārvaldītājam, kamēr līzinga gadījumā līzinga devējs iegūst izpirkuma tiesības, turklāt par atlikušo vērtību.

Ilgtermiņa auto nomas priekšrocības

Auto nomas līguma summu veido fiksēta ikmēneša nomas maksa, bet pēc līzinga vienošanās līzinga ņēmējs maksā gan nomas maksu, gan papildu izdevumus par automašīnu, piemēram, par tehnisko apkopi, riepu maiņu un KASKO,OCTA apdrošināšanu.

Par automašīnu, slēdzot nomas līgumu, ir atbildīgs iznomātājs, kamēr, parakstot līzinga līgumu, šis pienākums pāriet līzinga ņēmējam.

Ja runāt par to, kāda vienošanās ir izdevīgāka, grūti atbildēt viennozīmīgi. Ja firmai nepieciešama automašīna noteiktā laikposmā vai tā vēlas ietaupīt sava autoparka uzturēšanai nepieciešamo laiku un finanšu līdzekļus, piemērotāka izvēle būs pilna servisa ilgtermiņa automašīnas noma. Privātpersonai būs piemērota pilna servisa auto noma, ja nav vēlēšanās uzņemties rūpes par auto, bet izmantot mobilitātes servisu un automašīnu tikai kā pārvietošanās līdzekli.

Lasīt vairāk