Auto uzturēšanas izmaksas aug, auto īre kļūst populārāka

Dalīties ar citiem:

Mobire Group apgrozījuma pieaugums 2023. gada pirmajā pusgadā ir par 45% lielāks nekā pagājušajā gadā. Visas trīs Mobire biznesa līnijas – pilna servisa noma (ilgtermiņa auto noma), īstermiņa noma un lietotu automašīnu tirdzniecība – uzrādīja pieaugošus rezultātus. Mobire Group izpilddirektors Andrus Valma apstiprina, ka ir pieaugusi biznesa klientu un privātpersonu interese par pilna servisa nomu. Juridiskas personas sāk arvien vairāk saprast, ka pilna servisa noma ietaupa cilvēciskos un naudas resursus. Privātpersonas novērtē mobilitāti un laika ietaupījumu, uzticot visas rūpes par automašīnu Mobire.

Cik izmaksā sava auto uzturēšana?

Automašīnas uzturēšanas izmaksas būs atkarīgas no daudziem faktoriem, tostarp automašīnas modeļa, vecuma, nobraukuma, degvielas patēriņa, amortizācijas un braukšanas paradumiem. Šeit ir daži no galvenajiem izmaksu aspektiem, kas ietekmē uzturēšanas izmaksas:

  1. Degviela. Degvielas izmaksas ir viens no lielākajiem uzturēšanas izdevumu posteņiem. Degvielas cena ir strauji mainījusies pēdējo gadu laikā.  Cenu pieaugumu ietekmē naftas cenas pasaules tirgū, valūtas kursu maiņa, nodokļu regulējums, klimata izmaiņas, pieprasījuma un piedāvājuma dinamika, kā arī inflācija un politiskie faktori.
  2. Tehniskā uzturēšana. Jums būs jāveic regulāras tehniskās apkopes un normālam nodilumam pakļautu detaļu nomaiņa. Remontdarbu cenas ir atkarīgas no servisa un tirgus situācijas. Inflācijas un politisko faktoru ietekmē auto tehniskās uzturēšanas izmaksas Latvijā ir ievērojami pieaugušas.
  3. Apdrošināšana. Automašīnas apdrošināšana ir obligāta (OCTA) un tās izmaksas var būt atkarīgas no dažādiem faktoriem, piemēram, jūsu dzīvesvietas, vecuma, braukšanas vēstures un pašas automašīnas.
  4. Automašīnas uzturēšanas izmaksas. Latvijā ik gadu vai reizi divos gados ir jāmaksā ceļa nodoklis, maksa par tehnisko apskati, kā arī auto reģistrācijas maksa, iegādājoties jaunu auto.
  5. Automašīnas amortizācija. Automašīnas vērtība ar laiku samazinās, tāpēc ir jāņem vērā arī tās amortizācijas izmaksas.

Kopumā, lai aprēķinātu savas automašīnas uzturēšanas izmaksas, jums būs jāņem vērā šie faktori un jāizveido budžets mēnesim un gadam. Jūs varat arī izmantot dažādas tiešsaistes kalkulatoru rīkus, lai aptuveni novērtētu šīs izmaksas atkarībā no jūsu konkrētajiem apstākļiem.

Esam veikuši indikatīvu aprēķinu Toyota RAV4 Luxury automašīnai ar vērtību 28 000 € + PVN, kas tika iegādāta līzingā ar periodu 36 mēneši un nobraukumu gadā 20 000 km. (2,0% + 6k euribor; 36 mēneši, 50% atlikusī vērtība). Mēneša maksājums līzinga gadījumā sastādītu 579 € mēnesī, savukārt identiskas automašīnas ilgtermiņa nomas maksājums mēnesī būtu 526 €. Precīzāku informāciju par izmaksām skatieties šeit.

Ilgtermiņa auto īre

“Jaunā realitāte, ko sekmēja politiskā situācija un inflācija, liek cilvēkiem meklēt veidus, kā ietaupīt uz ikdienas izdevumiem. Automašīnas iegāde un uzturēšana gadu gaitā ir kļuvusi ievērojami dārgāka. Degvielas, riepu, apkopes, apdrošināšanas un citu ar auto saistītu pakalpojumu cenas ir kļuvušas augstākas. Šī brīža situācijā, kad ar auto saistītie izdevumi ir pārsnieguši 20% pieaugumu, tas neizbēgami liek aizdomāties, vai personīgā automašīna vai pat ir racionāls un saprātīgs risinājums,” komentē Mobire Group izpilddirektors Andrus Valma.

Pilna servisa auto noma, ko dažreiz sauc arī par “ilgtermiņa auto nomu” vai “auto īri uz ilgu laiku,” ir pakalpojums, kurā klienti iznomā automašīnu uz ilgu laiku ar iekļautiem servisiem, piemēram, riepu maiņa, tehniskās apkopes utml. Šāda veida auto noma bieži tiek izmantota gan uzņēmējdarbības, gan privātajām vajadzībām ar acīmredzamām priekšrocībām, kas ne vienmēr sadārdzina izmaksas.

1. Pilna servisa pakalpojums. Pilna servisa auto noma ietver ne tikai automašīnas īri, bet arī dažādus pakalpojumus, piemēram, regulāru tehnisko apkopi, auto apdrošināšanu, ceļa palīdzību un citas saistītas izmaksas. Tas nozīmē, ka klientam nav jāuztraucas par automašīnas uzturēšanu un citām papildu izmaksām.

2. Izvēles brīvība. Pilnas servisa auto noma piedāvā plašu automašīnu izvēles klāstu, un klienti var izvēlēties transportlīdzekli, kas vislabāk atbilst viņu vajadzībām un priekšrocībām. Ja arī vēlamā transportlīdzekļa nav uz vietas Mobire noliktavā, tas tiks nodrošināts.

3. Budžeta plānošana. Auto ilgtermiņa īre var palīdzēt uzņēmējiem vai privātpersonām plānot un kontrolēt izdevumus, jo visi izmaksu elementi ir iekļauti vienā mēneša maksājumā un ir fiksēti (neietekmē, piemēram, inflācija) uz visu līguma periodu.

4. Mazāks sākuma ieguldījums. Parasti nav nepieciešams liels sākotnējais ieguldījums vai pat pirmais maksājums var būt 0 EUR (atkarībā no kredītrisku vērtējuma), salīdzinot ar to, ja klientam pašam jāiegādājas jauna automašīna vai arī auto līzinga gadījumā.

Autobraucēji pietiekami neizvērtē ar auto saistītās izmaksas

Mobire Group veiktā patērētāju aptauja atklāja, ka, neskatoties uz jauno ekonomisko situāciju, kas kļuvusi izaicinošāka, arī Igaunijā dzīvojošie cilvēki augstu vērtē to, ka automašīna vienmēr ir pieejama un darba kārtībā, un mazāk domā par ietaupījumu uz ar auto saistītajiem izdevumiem.

Mobire Group izpilddirektors Andruss Valma stāsta, ka pētījuma laikā veiktās intervijas atklāja, ka iedzīvotājiem svarīgākais ir, lai automašīna vienmēr būtu darba kārtībā un pieejama. “Neatkarīgi no vecuma un dzimuma intervējamie norādīja, ka automašīna primāri ir patēriņa prece, kas nedrīkst pievilt. Automašīnas apkopei jābūt pēc iespējas vienkāršākai un ērtākai,” norādīja Valma. Viņaprāt, pārsteidza tas, ka, neskatoties uz ne vieglākajiem ekonomiskajiem laikiem, cilvēki pirmām kārtām domā par komfortu, nevis izmaksām. Auto iegāde ir kļuvusi dārgāka par vismaz 20%, salīdzinot ar pagājušā gada cenām. Arī par degvielu šodien jāmaksā ievērojami vairāk nekā pirms gada, turklāt dārgākas kļuvušas arī rezerves daļas un apdrošināšana. Neskaidrību vairo arī Euribor kāpums, jo pašreizējās ekonomiskās krīzes apstākļos nevar paredzēt, kāds būs, piemēram, auto līzinga maksājums pēc sešiem mēnešiem. Neskatoties uz augošām cenām, intervija pierāda, ka auto īpašnieki bieži vien neapzinās, cik daudz naudas tiek tērēts auto apkopei, apdrošināšanai, uzturēšanai un riepām. Tikai retais seko līdzi kopējām auto apkopes izmaksām gada griezumā.

Lasīt vairāk